111
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 45655 | کل بازدید : 624928 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧
اخبار > بازدید رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از بیمارستان توانبخشی رفیده ، و عیادت از زلزله زدگان بستری در این بیمارستان گزارش تصویری بازدید ریاست دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از بیمارستان توانبخشی رفیده
 


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی روابط عمومی بیمارستان توانبخشی رفیده

بازدید رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از بیمارستان توانبخشی رفیده ، و عیادت از زلزله زدگان بستری در این بیمارستان گزارش تصویری بازدید ریاست دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از بیمارستان توانبخشی رفیده

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که از سوی معاون درمان و توانبخشی دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه همراهی می شد،  از بخش های مختلف بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده دیدن کرد و در حین بازدید ، در گفت وگوی صمیمی با همراهان بیماران ، از چگونگی درمان و توانبخشی بیمارانشان پرسید، که خوشبختانه ، بیماران و همراهان آنان از رسیدگی پزشکی و توانبخشی این مجموعه تخصصی ، رضایت کامل داشتند.

   وی همچنین از امکانات و تجهیزات پیشرفته تخصصی این بیمارستان همچون " پاراواک " دیدن کرده و در جریان پیشرفت امور درمانی و ارتقای سطح سلامت بیماران در حین استفاده از این تجهیزات ، قرار گرفت، بطوری که  یکی از بیماران به رئیس دانشگاه اظهارداشت ، اولین بار ، با ویلچر وارد بیمارستان توانبخشی رفیده شدم ، اما هم اکنون با استفاده از دستگاه پاراواک ، می توانم راه بروم . و همچنین ، بیمار دیگری که بگفته پرستاران ، با برانکارد به بیمارستان رفیده وارد شد و پس از طی مراحل درمان و توانبخشی ، هم اکنون می تواند با عصا و واکر راه برود، از دیگر افراد گفت وگو کننده با رئیس دانشگاه بود که از روند درمان و توانبخشی خود اعلام رضایت کرد.

******

   دکتر کمالی سپس در جمع رئیس ، مدیر و معاونان درمان و آموزش ، رئیس امورعمومی و مترون بیمارستان رفیده حضور یافت و مدیران بیمارستان رفیده ، نقش خدمات توانبخشی در ارتقای سلامت جسمی و روانی - اجتماعی بیماران و بازگشت آنان به زندگی عادی را یادآور شده و حمایت موسسات بیمه گر در این خصوص را بسیار حائز اهمیت دانستند.

   دکتر " فریدون لایقی " رئیس بیمارستان توانبخشی رفیده در این جمع به تعرفه ناکافی  ۲K  برای خدمات توانبخشی در دفترچه راهنمای وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: برغم اینکه دید بیمه ها نسبت به خدمات توانبخشی، ظاهرا اقتصادی است ، اما اگر بیمه ها ، پزشکان و کل جامعه ، با نقش این خدمات  در ارتقای سلامتی جامعه آشنا شوند، متوجه خواهند شد که هزینه در این بخش ، پیشگیری از هزینه های موسسات بیمه گر یا مردم در بخش درمان و ارائه خدمات درمانی ناشی از تشدید مشکلات جسمانی و روانی – اجتماعی افراد نیازمند را بدنبال خواهد داشت.

   وی افزود: اگر جراحان کشورمان مانند کشورهای پیشرفته دنیا ، به نقش خدمات توانبخشی در ارتقای سلامتی بیمار آگاه باشند و ارائه این خدمات را در قبل و بعد از انجام اعمال جراحی ، جدی گرفته و ضروری بدانند، معجزه ای که بارها در این بیمارستان شاهد آن هستیم که بیمار با برانکارد وارد بیمارستان توانبخشی شده و پس از یک دوره توانبخشی ، با پای خودش مرخص می شود، بیشتر از همیشه می بینیم و بسیاری از افرادی که هم اکنون ازکارافتاده بنظر می رسند، به زندگی عادی بازگشته و خانواده و جامعه از فعالیت او بهره برده و فرد نیز دچار آسیب های روانی – اجتماعی نخواهد شد.

   وی با اشاره به تاثیر خدمات توانبخشی در ارتقای سلامتی و فعالیت جسمانی دختر جوانی که در زلزله غرب کشور، دچار آسیب جدی شده بود، گفت: اگر این فعالیت ها از سوی مسئولان و موسسات بیمه گر جدی گرفته شود و حمایت آنها را در پی داشته باشد، بیماران بیشتری می توانند از این خدمات استفاده کنند و درد و رنج افراد بیشتری که با مشکلات جسمانی و روانی – اجتماعی ناشی از ناتوانی و کم توانی روبه رو هستند، کاهش یابد.

   وی همچنین راه اندازی خدمات در منزل (Home Care ) را برای تداوم روند درمان بیماران پس از ترخیص از بیمارستان و همراهی کردن با آنان برای بازگشت به جامعه و رسیدن به استقلال مادی و معنوی را ضروری دانست و افزود: برای تعیین میزان تاثیرگذاری ارائه خدمات توانبخشی در منزل و پس از ترخیص بیمار از بیمارستان ، پروژه ای پژوهشی تعریف شده تا با اجرا  و اعلام نتایج آن به وزارت بهداشت ، بتوانیم مسئولان را با این برنامه همراه کرده و حمایت آنان را جذب کنیم، ضمن آنکه  می توان از نقش خیران و نیکوکاران در این زمینه نیز استفاده کرد.

   رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ضمن تایید این دیدگاه و برای تحقق این اهداف ، از مسئولان بیمارستان توانبخشی رفیده خواست تا با مستندسازی بصورت کتبی یا تصویری ، نقش ابزار توانبخشی و متخصصان این رشته ها را ماندگار کنند تا در برنامه بازدیدی که برای معاون درمان وزارت بهداشت نیز اجرا خواهد شد، بتوان این نقش را بیش از گذشته ، به مسئولان نظام سلامت کشور نشان داد.

******

    در بخش دیگری از این نشست ، دکتر " احمدعلی کامرانی " معاون درمان و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، راه اندازی دفتر فعال و قوی " مددکاری اجتماعی " در بیمارستان توانبخشی رفیده را از ضروریات دانست و گفت : مددکاران اجتماعی در کشور ما می توانند مانند دیگر کشورهای دنیا ، ارتباط بین بیمارستان ها با بیمارستان توانبخشی  را ایجاد کنند و امور درمانی بیماران از بیمارستان درمانی ، به بیمارستان توانبخشی و سپس اجرای این امور در منزل بیماران را پیگیری کنند تا  روند فعالیت های درمانی و توانبخشی بیماران تسریع شود.

    دکتر کمالی ریاست دانشگاه درهمین ارتباط ، با سئوال از ارتباط گروه های آموزشی دانشگاه با بیمارستان توانبخشی رفیده ، تاکید کرد:  ارتباط گروه های مددکاری اجتماعی ، رفاه اجتماعی ، روانشناسی و پرستاری توانبخشی نیز باید مانند گروههای کاردرمانی و فیزیوتراپی ، قوی باشد و حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) جهت کمک به بیمارستان و همچنین ارتقای سطح آموزش ها ، جدی گرفته شود.

   وی افزود: نیروی مددکار اجتماعی ، پایه خدمات توانبخشی است و حتما باید در تیم توانبخشی ، حضوری جدی داشته باشد و با راه اندازی خدمات در منزل (Home Care) که با نظارت مستمر و تخصصی بیمارستان صورت خواهد گرفت، مددکاران اجتماعی ، نقش اساسی خواهند داشت.

   رئیس دانشگاه همچنین در جریان ، چگونگی حضور گروه ارتوپدی فنی در بیمارستان رفیده قرار گرفت و از مشکلات تهیه مواد مصرفی این گروه در ارائه خدمات به بیماران و موانع موجود بر سر راه گردش مالی آن ، آگاه شد.

******

   در بخش دیگری از این نشست ، دکتر " شمشادی " معاون آموزشی بیمارستان توانبخشی رفیده ، به پتانسیل بالای آموزشی بیمارستان رفیده اشاره کرد و از ریاست دانشگاه خواست تا نگاه آموزشی به این بیمارستان تقویت شده و حضور تمامی گروه های آموزشی و دانشجویان در این بیمارستان جدی گرفته شود.

   در ادامه این نشست ، مدیر بیمارستان توانبخشی رفیده از طریق اسلاید و نمودارهای تهیه شده ، بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده را به ریاست جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی معرفی کرد، و توضیحاتی درباره اهم فعالیت های انجام شده طی سه سال اخیر ارائه داد.

    لازم به ذکر است ، بیمارستان تخصصی توانبخشی " رفیده " به عنوان اولین بیمارستان تخصصی توانبخشی دانشگاهی کشور،  از جمله مراکز درمانی ، توانبخشی و آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است که از سال ۱۳۸۳ در منطقه قیطریه تهران راه اندازی شد و هم اکنون ، تنها بیمارستان کشور در ارائه خدمات بستری به بیماران مبتلا به MS می باشد.

   پنج بخش این بیمارستان ، از جمله بخش بیماران ام.اس ، بخش کودکان و بخش بیماران سالمند و دچار زخم بستر ، این بیمارستان را در ارائه خدمات کاملا تخصصی ، منحصربفرد کرده است.

   امکانات و تجهیزات تخصصی و پیشرفته  بیمارستان توانبخشی رفیده ، متخصصان و کارشناسان توانبخشی را در ارائه خدمات با کیفیت تر و به روز دنیا ، یاری می کند.

   بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده ، تحت نظارت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند.


١٣:٥٦ - شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ١١٠٨٩    /    تعداد نمایش : ٤٤٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
دانشگاه علوم بهزیستیگروه های آموزشیمراکز پژوهشیمراکز درمانیکتابخانه مرکزی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences